Materials and Processing Division

Member List

General Affairs Committee

Head of Committee: Satoshi Kobayashi (Tokyo Metropolitan Univ.)
Vice Head of Committee: Yukio Miyashita (Nagaoka Univ. of Technology)
Secretary: Hayato Nakatani (Osaka City Univ.)
Member: Masaaki Otsu
(Fukui Univ.)
Satoshi Kishimoto
(NIMS)
Shuichi Wakayama
(Tokyo Metropolitan Univ.)
  Hidetoshi Kobayashi
(Osaka Univ.)
Seiichi Hata
(Nagoya Univ.)
Shinji Ogihara
(Tokyo Univ. of Science)

 

 Public Relations Committee

Head of Committee: Ryosuke Matsuzaki (Tokyo Univ. of Science)
Vice Head of Committee: Yuko Aono (Tokyo Inst. of Technology)
Secretary: Ryo Inoue (Tokyo Univ. of Science)
Member: Jumpei Sakurai
(Nagoya Univ.)
Takashi Matsumura
(Tokyo Denki Univ.)
Kazuhiro Enomoto 
(Meijo Univ.)
  Masahiro Kubota
(Nihon Univ.)
Hiroki Akasaka
(Tokyo Institute of Technology)
 

 

 

1st Technical Committee
(Annual Congress Coordination)

Head of Committee: Yasuhiro Yamazaki (Chiba University)
Vie Head of Committee: Kenichi Masuda (Toyama Univ.)
Secretary: Souta Matsusaka (Chiba Univ.)
Member: Takaomi Itoi
(Chiba Univ.)
Toshiyuki Nakata
(Chiba Univ.)
 
       

 

2nd Technical Committee (M&P)

Head of Committee: Hironori Tohmyoh (Tohoku Univ.)
Vice Head of Committee: Takenobu Sakai (Saitama Univ.)
Secretary: keiichi Shirasu (Tohoku Univ.)
Member:Member: Jumpei Sakuwai
(Nagoya University)
Yamamoto Go
(Tokyo Univ.)
Yoshinao Kishimoto
(Tokyo City Univ.)
 

3rd Technical Committee (Awards)

Head of Committee: Seiichi Hata (Nagoya Univ.)
Vice Head of Committee: Shinji Ogihara (Tokyo Univ. of Science)
Member: Hidetoshi Kobayashi
(Osaka Univ.)
Shuichi Wakayama
(Tokyo Metropolitan Univ.)
Satoshi Kishimoto
(NIMS)
  Kazunari Shinagawa
(Kyusyu Univ.)
Ikuo Ihara
(Nagaoka Univ. of Technology)
Hiroshi Asanuma
(Chiba Univ.)
  Naoto Ohtake
(Tokyo Inst. of Technology)
Tsutomu Murai
(NARO)
 

4th Technical Committee
(International Communication)

Head of Committee: Takenobu Sakai (Saitama Univ.)
Vice Head of Committee: Yoshinao Kishimoto (Tokyo City Univ.)
Secretary: Masahito Ueda (Nihon Univ.)
Member: Satoshi Kobayashi
(Tokyo Metropolitan Univ.)
Toshiko Osada
(Tokyo Metropolitan Univ.)
Tetsuhide Shimizu
(Tokyo Metropolitan Univ.)
  Yuaka Kameyama
(Tokyo City Univ.)
Masataka Ijiri
(Tokyo Metropolitan Univ.)
 

5th Technical Committee
(Research Section & Group Affairs)

Head of Committee: Tomohiro Sato (Kansai Univ.)
Vice Head of Committee: Katsuyoshi Kondoh (Osaka Univ.)
Secretary: Takayuki Tokoroyama (Nagoya Univ.)
Member: Toshiaki Yasui
(Toyohashi Univ. of Technology)
   
       

6th Technical Committee (Future planning)

Head of Committee:Head of Committee:HeHead of Committee: Atsushi Hosoi (Waseda Univ.)
Vice Head of Committee:Vice Head of Committee: Kazuhiro Sato (Kansai University)Kazunori Shimizu (Sankyo Tateyama Inc.)
Secretary:Secretary: Yasunori Harada (University of Hyogo)Tomohiro Sato (Kansai Univ.)
Member:Member: Hiroki Akasaka
(Tokyo Inst. of Technology)
Satoshi Kobayashi
(Tokyo Metropolitan Univ.)
Yoshinao Kishimoto
(Tokyo City Univ.)
  Jumpei Sakurai
(Nagoya Univ.)
Yoshihiko Arao
(Waseda Univ.)
Ryo Matsumoto
(Osaka Univ.)
  Yuko Aono
(Tokyo Inst. of Technology)
Hironori Tohmyo
(Tohoku Univ.) 
 

7th Technical Committee (Journal)

Head of Committee: Ryo Matsumoto (Osaka Univ.)
Vice Head of Committee: Hironori Tohmyo (Tohoku Univ.)
Secretary: Hiroyuki Yamada (National Defense Academy)
Member: Yoshinobu shimamura
(Shizuoka Univ.)
Makoto Nanko
(Nagaoka Univ. of Technology)
Kengo Yoshida
(Shizuoka Univ.)
       

8th Technical Committee

Head of Committee: Yoshinao Kishimoto (Tokyo City Univ.)
Vice Head of Committee: Yasuhiro Yamazaki (Chiba Univ.)
Secretary: Mizue Mizoshiri (Nagaoka Univ. of Technology)
Member: Hideki Kyogoku
(Kinki Univ.)
Eiji Yuasa
(Tokyo City Univ.)
Seiichi hata
(Nagoya Univ.)
  Ryosuke Matsuzaki
(Tokyo Univ. of Schience)
Atsushi Hosoi
(Waseda Univ.)
Tetsuro Yanaseko
(Kogakuin Univ.)
  Masaki Ohishi
(Satoh Iron Works Co.)
Hikaru Muto
(Adamant Namiki Precision Jewel Co., Ltd.)